Tanınmış Pakistanlı gazeteci Kenya’da vurularak öldürüldü.

arshad sharif
arshad sharif

Merhaba arkadaşlar, şu anda viral ve tranding olan en son haberleri veya haberleri paylaşacak olan yönetici ile tekrar geri dönün. Bu makaleyi bitene kadar başlığıyla birlikte okumaya devam edin:

Arshad Sharif cinayeti: Tanınmış Pakistanlı gazeteci Kenya’da vurularak öldürüldü.

lgeindonesia.com-Ünlü Pakistanlı gazeteci Arshad Sharif’in Pazar günü bir barikatta polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından Kenya’da soruşturma başlatıldı.

Read More
arshad sharif
arshad sharif

Polisin yaptığı açıklamaya göre, hareket halindeki bir araçta yolcu olarak bulunduğu sırada aracın durmaması üzerine “ağır yaralandı”.

Şerif, Pakistan ordusunu eleştirmenin yanı sıra devrik Başbakan İmran Han’ın da ateşli bir destekçisiydi.

49 yaşındaki genç tacizden şikâyet ettikten sonra Ağustos ayında Pakistan’dan ayrılmıştı.

Kenya’ya gitmeden önce İngiltere ve Dubai’de bulunuyordu. Doğu Afrika ülkesinde tam olarak ne yaptığı bilinmiyor.

Pakistan’ın Karaçi kentindeki gazeteciler Pazartesi günü onun öldürülmesi üzerine bir sokak protestosu düzenledi.

Kenya’nın polis gözlemcisi – Bağımsız Polis Gözetim Kurumu (Ipoa) – Pazar gecesi başkent Nairobi yakınlarındaki Kajiado bölgesinde meydana gelen silahlı saldırının ardından olay yerine hızlı tepki ekibini gönderdiğini açıkladı.

Ipoa Başkanı Ann Makori gazetecilere yaptığı açıklamada, ekibin “Pakistan uyruklu bir kişinin polis tarafından öldürüldüğü iddiasını” araştıracağını söyledi.

Polis tarafından yapılan açıklamada “talihsiz olaydan” üzüntü duyulduğu belirtildi.

Memurlar çalıntı arabayı ararken yollara barikatlar kurdular. “Maktuller [motorlu araçlar] bir polis bariyerine geldiler ve bariyeri geçtiler. İşte o zaman vuruldular,” diye ekledi.

Pakistan Başbakanı Shehbaz Sharif (akrabalık bağı yok) “gazeteci Arshad Sharif’in trajik ölümünün şok edici haberinden derin üzüntü duyduğunu” tweetledi.

Daha sonra Kenya Cumhurbaşkanı William Ruto ile görüştüğünü ve “adil ve şeffaf bir soruşturma” talep ettiğini söyledi. Cenazenin Pakistan’a geri gönderilmesi sürecinin hızlandırılması da dahil olmak üzere her türlü yardımın yapılacağı sözünü verdi.”

Pakistan Enformasyon Bakanı Marriyum Aurangzeb, insanları ölümün etrafındaki koşullar hakkında spekülasyon yapmamaları konusunda uyardı.

Şerif’in eşi Javeria Siddique, Twitter üzerinden paylaştığı kısa mesajda “en sevdiğim arkadaşımı, kocamı ve gazeteciyi” kaybettiğini söyledi.

“Uygun bir adli soruşturma” çağrısında bulunan eski Başbakan Khan, “cinayet” olarak nitelendirdiği olay karşısında “şoke olduğunu” söyledi ve “gerçeği söylediği için nihai bedeli ödediğini” sözlerine ekledi.

Khan, Nisan ayında güven oylamasını kaybetmesinin ardından iktidardan uzaklaştırıldı. Khan’ı destekleyen Şerif, daha sonra ülkenin Federal Soruşturma Ajansı’nın kendisini taciz ettiğinden şikayet etmeye başladı ve ülkeyi terk etti.

Ziyaretiniz için teşekkür ederiz, trend olan veya viral olan haberleri kaçırmamak için bu web sitesini takip etmeyi unutmayın. Yöneticinin paylaşabilecekleri bu kadar. Hoşça kalın.

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *